top of page
refercnce.png

References

1080x1080 kopie.png

Andy a Bára, zakladatelky projektu do hloubky

Projekt se nám přirozeně a celkem rychle rozvíjí a čím dál více jsme cítily, že je důležité zapracovat na naší vizuální identitě. Přály jsme si, aby název projektu Do hloubky a myšlenka jedinečnosti každého z nás, byly promítnuty do celkového vizuálu. Hledaly jsme proto grafika, který svojí jedinečností bude pasovat právě k nám. A stalo se. Christian zcela náhodou objevil náš inzerát na LinkedIn a ozval se nám. Absolvovaly jsme několik pohovorů a bylo docela těžké si vybrat. Nebyly jsme si jisté, ale rozhodly jsme se dát na svou intuici a vyplatilo se!

 

Christian se na nás perfektně nacítil a dovedlo ho to k metodě Suminagashi. Jedná se o tradiční japonské umění, přeložitelné jako "plovoucí tuš". Tato technika výstižně zachycuje podstatu procesu, kdy letmým dotykem štětce na vodní hladině vznikají neopakovatelné obrazce. Tyto vzory, vytvořené metodou suminagashi, jsou jemné, éterické a jedinečné. Prostě přesně pro nás! Vzniklo tedy několik různých obrazců, s nimiž jsme si hrály. Tyto originální výtvory se v budoucnu objeví na našich informačních letácích, plakátech, webu a dalších propagačních materiálech. Z metody máme velkou radost, protože nám poskytuje možnost svobody a neomezené kreativity. Navíc barvy, které jsme zvolily pro naši identitu, jsou odstíny a tóny východů a západů slunce, symbolizující něco, co končí, a něco, co začíná.

Snímek obrazovky 2023-12-18 v 16.45.23.png

Mischka Holbová, Founder of ShineFlow Studio

S Christiánem jsme vymysleli celý vizuální styl pro moje fitness studio v Portugalsku. Od loga až po orientační značky ve fitnessku. Moc skvělá spolupráce, Christián navrhl vše velmi rychle a dal mi dostatek možností, zároveň si byl ale jistý v celé práci a vždy mne výborně vedl. Jsem moc spokojená a spolupracuji s ním do dnes. 

bílelogo.png

Michal, Founder of StopOver

"I worked with Christian on creating a visual identity for the company I used to work for. Even then, I liked the way he approaches work, how he perceives the client's requirements and how he thinks about the assignment. That's why I approached him when I was preparing my own project. The collaboration was very beneficial and inspiring, and although it was conducted in a friendly atmosphere, it was very professional on Christian's part.After explaining my requirements, needs and vision of my entire project, he offered me some very interesting suggestions on how to capture and present the visual identity of the new brand. From these suggestions I chose the direction we were going and arrived at (after several consultations and tweaks) the final solution. After my two experiences, I can and do highly recommend Christina to both my business partners and my friends. V I will continue to work with Christian in the subsequent steps of my project, because he can perceive the needs and visions of the project, transform them into a functional, modern graphic identity, which itself communicates the main mission of the project.

CTE.png

Antonín, Czech Top Estates s.r.o.

,, In his work, Christian uses not only the knowledge gained from long-term studies in the field of Design, but also from practice in the Czech Republic and especially abroad. He creates his graphic designs based on the analysis of the latest trends, putting his original ideas and precision into them. If you want to stand out from the competition,

Christian is the right choice for you".

hanzik.png

Jan Dostál, CEO Dostmedia

"I have been working with Christian for some time. I like his enthusiasm and, above all, how he can relate to work and notice even a small detail, according to which he can create a great thing. He can defend every job and I appreciate that a lot in him. If I have a client who needs a Graphic Master, I'm always happy to recommend him"

Waldo.png

Alexandra Waldo, Wheelock

"We worked with Christian when we opened our store with design accessories in Prague 7. He was with us from the beginning, when we didn't even know what our logo would look like. He came up with the concept for us, helped us with the design and implementation. He managed everything in a short period of time and in top quality. ​We are 100% satisfied with the cooperation We can only warmly recommend"

bottom of page